Ay Neden Her Gün Şeklini Değiştiriyor?

Ay Neden Her Gün Şeklini Değiştiriyor?

Her gece ay’ı yeni bir şekilde görüyoruz, ayın evreleri her gün değişiyor, ve hepimizin gözcüve tanık olduğu, yani ay gerçekten şeklini değiştiriyor mu? Olabilir mi? Peki nedenleri nedir, bu konuda bildirelim ….

Ay’ın güzel sanatlarını kim beslemez ki? Gökyüzünde Güneş her zaman mükemmel küresel bir şekilde görülür, ama aynı ay günden güne şeklini değiştirir. Ayın bu yükselişi ve düşüşü her zaman bir sırayla devam eder. Ay’ın tamamen kaybolduğu bir zaman gelir, ki biz buna yeni ay diyoruz, ve ay tam formunda geldiğinde, buna dolunay denir. Dolunaydan yeni aya yolculuk 15 gün sürer. Dolunaydan yeni aya ulaşmak 15 gün, yeni aydan gelen dolunay için ise 15 gün sürer. Ancak, tamamen görülürse, başka bir dolunay başka bir dolunay arasında yaklaşık yirmi dokuz gün bir fark vardır. “Ayın evreleri” olarak bilinen şekillerini değiştirme süreci.

Bunu anlamadan önce, birçok gezegen ve doğal uydu gibi, ay’ın da kendine ait bir ışığı olmadığını, daha çok üzerine düşen güneşin ışığının bize yansıdığını bilmek gerekir. Herhangi bir yuvarlak nesne aydınlatıldığında, ön tarafının yarısı yanar, ancak ışık arka kısma ulaşmaz ve orada karanlık kalır. Ayın ışıklı kısmını görebiliyoruz. Ama ayın yörüngesi nedeniyle, biz her zaman bile bu yarısı görmek mümkün değildir.

Kısacası, Ay’ın evresi, Ay’ın bize ne kadarının Güneş tarafından aydınlatılması için bize göründüğüdür.

Daha önce de belirttiğim gibi, her 29.53 günde bir ayın evreleri tam bir döngü yapar. Ay Dünya’nın etrafında daireler çizerken, ayın ışıklı tarafının sadece bir kısmını görebiliriz. Ay Dünya’nın etrafında döndükçe veya döndükçe faz değişir. Yeni Ay evresi denen şeyle başlayacağız. Burası ayın ışıklı tarafını göremediğimiz yer.

Bu evrenin başlangıcında, Ay Dünya ile Güneş arasında yer alır ve Ay Dünya’nın etrafında dönerken, Ay’ın daha fazla aydınlatılmış tarafını görmeye başlarız ve bu süreç sonunda Ay güneşten dünyanın ters yönüne ulaşana kadar devam eder ve biz de dolunay elde eder. Ve sonra ay Dünya’nın etrafında dönerken, ışıklı tarafı daha az ve daha az görüyoruz.

Bu yüzden her gece dolunay olduğunu söylemek yanlış olmaz, ama biz sadece güneş ışığı ile aydınlatılmış olan parçası görmek edebiliyoruz. Bu yüzden ay şeklini değiştirmez, her zaman aynı kalır, ama güneş ışığı yansımaları nedeniyle farklı şekillerde görünür artık açıktır.

Umarım, şimdi ayın evrelerinin ne olduğunu ve ay’ın şeklini neden her gece değiştirdiğini anlamış olabilirsiniz. Ama yine de, eğer ayın aşamaları hakkında herhangi bir sorunuz varsa bu yüzden yorum bölümünde bize sorabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *