Bitkiler Gerçekten Acı Hissediyor musunuz?

Bitkiler Gerçekten Acı Hissediyor musunuz?

Birçok kez biz bitkileri kırmak değil insanlardan duymak, onlar da nefes, onlar da ağrı hissediyorum. Eğer öyleyse, bu ne zaman meyve ve sebze yesek, ağaçlar ve bitkiler her acı hissettiğinde anlamına gelir. Ama gerçekten doğru mu? ya da sadece bir yanılsama, bitkiler gerçekten acı hissediyorum?

Eğer kısa bir cevap istiyorsanız o zaman cevap hayır, hiçbir bitki ağrı hissetmiyorum. Bitkilerin beyin sistemi ya da merkezi sinir sistemi yoktur.

İnsanlar ve hayvanlar duyusal sinir hücreleri aracılığıyla ağrı yaşarlar. Bunlar duyularımıza bilgi aktaran ve koklamamızı, görmemizi, duymamızı, tatlamamızı ve dokunmamızı sağlayan aynı tür hücrelerdir. Bu hücreler omurilik ve beyin hariç vücudun tüm sinirleri içeren periferik sinir sisteminin bir parçasıdır. Ama insanlar ve hayvanlar gibi bitkiler ağrı reseptörleri yok çünkü ağrı hissetmiyorum, sinir sistemi, ya da bir beyin, onları acı hissettirir.

Ama biz eminiz ki, bitkiler acı hissetmiyorum? Bitkiler üzerinde yapılan tüm araştırmalara göre, araştırmacılar bitki ağrı hissetmez inanıyorum, ama onları tekrar düşünmeye zorlayan bazı gerçekler vardır. Bu şekilde bulunmuştur, birçok bitki fiziksel uyaranları ve hasarı hissedebilirsiniz ve daha önce düşünülenden daha sofistike şekillerde iletişim kurabilir.

Ayrıca, bazı bitkiler net duyusal yetenekleri var, Venüs Flytrap ve güvenilmez tuzaklar yaklaşık yarım saniye içinde kapatılabilir bu en iyi örnektir. Başka bir örnek dokunmaya yanıt olarak hızla yaprakları katlar hassas bitkidir.

Duyusal yetenekleri olan bu bitkilerin dışında, araştırmacıların hücresel düzeyde mekanik uyaranları hissetme ve bunlara yanıt verme yeteneğini buldukları başka bitkiler de vardır. Bunlardan biri “Arabidopsis,” hardal bir tür, bu bitki üzerinde araştırma tırtıllar veya yaprak bitleri yemeye başlamak, bu bitki otfildişi karşı kimyasal savunma hızlandırmak için bir yaprak diğerine elektrik sinyalleri gönderir ortaya koymuştur. Bu olağanüstü tepki fiziksel hasarla başlasa da, elektrik uyarı sinyali acı sinyaline eşit değildir ve yaralı bir bitkiyi acı çeken bir bitki olarak antropomorfize etmemeliyiz. Biz bitki ağrı hissetmez ama yine de bitkilerin bu birkaç özellikleri bitki gerçekten ağrı hissediyor düşünmek zorunda açık kanıtlar çok olmasına rağmen.

Ayrıca okuyun: Bitkiler Nasıl Nefes?

Yani umarım, şimdi bitki gerçekten acı ya da değil hissediyor yapmak anlamış olabilirsiniz. Keşfedilen gerçekler henüz bitkiler ağrı hissetmiyorum kanıtlıyor, ama bize bitki ağrı hissediyorum ya da hala bitkiler gerçekten acı hissediyorum herhangi bir karışıklık varsa anlamak için yardımcı olabilecek herhangi bir gerçeği varsa bu yüzden yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:BIO SCIENCEDO PLANTS GERÇEKTEN PAINDOES AĞAÇLAR PAINPLANTS AĞRı HISSEDIYORUM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *