Cam Fabrikada Nasıl Yapılır | Cam Yapma İşlemi

Cam Fabrikada Nasıl Yapılır | Cam Yapma İşlemi

Cam, hangi birçok yararlı şeyler yapılabilir metal özel bir tür. Etrafımız camdan yapılmış şeylerle çevrilidir, ister evimizin camları olsun, ister arabamızın ön camı olsun, evimizin vitrini olsun, ister kendimizin yansımasını gördüğümüz aynamız olsun. Çevremizde bu kadar çok olmasına rağmen, çoğumuz cam ın nasıl yapıldığının ve ilk seferinde nereden geldiğinin farkında değiliz. Bu yüzden cam hakkında önemli her şeyi bilmek ve cam yapma süreci bilerek başlatalım …

Cam Nasıl Yapılır?

Cam amorf bir katıdır. Cam genellikle kırılgan ve genellikle optik saydamdır. Cam, inorganik maddelerden yapılmış saydam veya opak bir malzemedir ve bunlardan birçok şey üretilir. Camın icadı dünya için büyük bir olaydı ve cam bugünkü bilimsel ilerlemede büyük önem taşıyor.

Sadece çok az kişi bunu biliyorum ve cam yapmak için en önemli malzeme kum ayrılmaz bir parçası olan silika, çünkü cam kum yapılmış olduğunu bilmek de şaşırabilir.

Silika doğada özgür bir durumda bulunur ve aynı zamanda silikat bileşikleri olarak bulunur. Silika en sık kuvars formunda bulunur. Şimdi bu soru kesinlikle aklınızda olacak, hangi kum türü cam yapmak için uygundur, etrafımızda gördüğümüz tam kum, ya da herhangi bir özel kum? Yani cam yapmak için en uygun kum hangi silika içeriği en az yüzde 99 ve demir olarak ferrik oksit (Fe2O3) az yüzde 0,1 olduğunu biridir. Kum parçacıkları da çapı 0.5-0.25 milimetre olmalıdır. Kum da iyi cam üretmek için su ile yıkanır.

Bir cam yapmak için, kum ve diğer bazı malzeme yaklaşık 1500 santigrat derece bir fırında eritilir ve sonra mükemmel bir şekilde eritildikten sonra, erimiş cam oluklar içine dökülür, böylece bizim istenilen şeyler yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça basit görünüyor, ama cam yapmak için bu süreçte usta olmalıdır.

En yaygın cam pencere ve cam gözlük vb yapmak için yüzyıllardır kullanılan soda-kireç cam. Soda-kireç cam yaklaşık% 75 silika (SiO2), sodyum oksit (Na2O) ve kireç (CaO) ve küçük miktarlarda diğer birçok madde içerir.

Ayrıca normal cam yapmak için sodyum karbonat gibi bazı alkali maddeler olması çok önemlidir. Bu karışım ile sıvı içeriği azalır ve sıvılaştırma işlemi basitleşir. Bu iki maddenin çözünmeilen oluşan cam suda çözünür olduğu için su bardağı olarak bilinir. CamKalıcı hale getirmek için, kalsiyum oksit (kireç) veya sis oksit gibi dibasic oksitler bazı tür de eklenmeli. Her madde camda belirli özellikler üretir ve bu özellikleri göz önünde bulundurarak, cam karışımları yapılır.

Cam Tarihi

Camın ilk nasıl ve ne zaman keşfedildiğini gösteren tam bir kanıt olmamasına rağmen, bazı tüccarlar Suriye’nin Phineasia kıyı şeridindeki kil yamaçlara gıda kapları yerleştirdiğinde insanlar camdan haber buldular. Yangın tutuştuğunda, sıvılaştırılmış cam ın aktığını gördüler. Bu cam kum ve Shore kombinasyonu ile oluşmuştur.

Tarihsel olarak, mutfak eşyaları üzerinde cam benzeri bir parıltı üreten ilk yöntem Mezopotamya’da (Irak) İsa’dan yaklaşık 12.000 yıl önce icat edilmiştir. Mısır’da bulunan en eski cam, İsa’dan 7.000 yıl öncesine ait olduğuna inanılan kalıplı tılsımlar şeklinde

Zaman geçtikçe, her ülkede cam farklı türde üretim gereksinimleri ve bilimsel ilerleme ile ilerledi. İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri cam endüstrisinin modern büyüme için kredi çok borçluyum.

Ayrıca okuyun: Bitkiler Gerçekten Ağrı hissediyorum mu?

Yani umarım, şimdi cam nasıl yapılır ya da cam tarihi ve fabrikalarda cam yapma süreci gibi cam hakkında her şeyi biliyorum ama yine de, aklınızda herhangi bir sorunuz varsa yorum bölümünde bize sorabilirsiniz.

İlGİlİ KONULAR:CAM CAM YAPıMı PROSESNİNİ NASIL YAPILAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *