hata iletisi nasıl düzeltilir “Bu aygıt Güvenilir Platform Modülü kullanamaz

hata iletisi nasıl düzeltilir “Bu aygıt Güvenilir Platform Modülü kullanamaz

“Bu aygıt Güvenilir Platform Modüllerini kullanamaz”, Birçoğunuz bu hata iletisini daha önce almış olmalısınız. Birkaç gün önce ben de bu hata ile karşılaştı meğerse bir süre, ben de şok oldu ne olduğunu? Ama sonra onun derinliğine gitti, ben bu ortak bir hata ve kolayca kaldırılabilir diğer birçok hata gibi bulundu. Sadece doğru prosedürün ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Ben birkaç gün önce bu sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi, benim eski Windows 10 PC’mden birinde BitLocker etkinleştirirken oldu, sonra aniden bir hata mesajı var “Bu cihaz Güvenilir Platform Modülü kullanamazsınız”. O zaman bu hatanın tamamen farkında değildim, ve bu yüzden bunu öğrenmeye çalıştım, ve sonunda, bir çözüm bulabildim. Yani ne olduğunu bilelim, ama prosedüre gitmeden önce tpm “Güvenilir Platform Modülü” ne olduğunu bilmek gerekir?

Güvenilir Platform Modülü (TPM) Nedir

Güvenilir Platform Modülü (TPM), bu ağır terim yeni işlemcilere bağlanan ve bazı ek güvenlik özellikleriyle birlikte gelen özel bir yonga türü için kullanılır. Windows sisteminde, Bitlocker Güvenilir Platform Modülü TPM kullanır, bu çip üzerinde şifreleme anahtarı depolar. Bundan sonra, TPM’nin kimlik doğrulaması gerçekleştirdiği ikinci şey, şifrelenmiş bilgisayarınızdır ve cihaza erişmeye çalışan aygıt güvenilir olarak tanımlandığında tüm şifrelenmiş verilere erişmenizi sağlar. TPM çip yararlıdır ama TPM destekleyen bir çip yoksa, BitLocker kullanmak mümkün olmayacaktır, bu durumda bile BitLocker kullanabilirsiniz, ama sonra bir USB stick şifreleme anahtarı saklamak gerekir.

“Bu aygıt Güvenilir Platform Modüllerini Kullanamaz” Hatasını Düzeltme Adımları

“Bu aygıt Güvenilir Platform Modüllerini kullanamaz” hatasını düzeltin

Tek yapmamız gereken, TPM çipi olmadan BitLocker’ı etkinleştirmemize olanak sağlayacak olan grup ilkesi ayarlarını gerekli hale getirmektir. Hiçbir şey bu süreçte zor bulacaksınız, sadece aşağıda paylaşılan adımları izleyerek, sadece yapabilirsiniz.

Windows PC’nizi açın ve “Çalıştır” iletişim kutusunu açmak için Windows Tuşu + R tuşuna basın veya Windows 10’da Başlat düğmesine tıklayıp Çalıştır’da yazarak “Çalıştır”ı da açabilirsiniz. gpedit nasıl açılır

Çalıştır iletişim kutusunda “gpedit.msc” yazın ve grup ilkesi düzenleyicisi ayarlarını açmak için Enter tuşuna basın.

Grup ilkesi düzenleyicisini açtıktan sonra, sol panelden Bilgisayar Yapılandırması bölümüne tıklayın ve aşağıdaki bölümleri adım adım açın

çözüm “Bu cihaz Güvenilir Platform Modülü kullanamaz”

Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> BitLocker Sürücü Şifreleme -> İşletim Sistemi Sürücüleri

Şimdi tüm bölümleri sonunda tek tek açtıktan sonra, sağ tarafta “Başlangıç ta ek kimlik doğrulaması gerektirir” adlı bir seçenek alırsınız. Üzerine iki kez tıklayarak açın.

“Başlangıç ta ek kimlik doğrulaması yap” ayarlar kutusunda, varsayılan olarak “Yapılandırılmamış” seçeneğini seçerek, Etkin radyo düğmesine tıklayarak “Etkinleştir” düğmesini değiştirmeniz gerekir.

Bundan sonra “Uyumlu bir TPM olmadan BitLocker izin ver” yazan seçeneği kontrol edin ve tamam tuşuna basın, ancak adım 5 işleminden sonra otomatik olarak kontrol edilmelidir eğer o zaman kendiniz yapın.

Şimdi grup ilkesi düzenleyicisi bölümünü kapatın ve BitLocker ekranına geri dön ve BitLocker’ı yeniden etkinleştirmeye çalışın. Bu sefer “Bu aygıt Güvenilir Platform Modülü kullanamaz” hata iletisini almayacaksınız ve bunun yerine BitLocker kurulum ekranını göreceksiniz. İleri’yi tıklattığınızda, Windows 10 sisteminizde BitLocker yüklemesi başlatılır.

Ayrıca Okuyun: Linux’ta tty nedir ve nasıl çalışır?

Yani umarım, şimdi pc ekranında “Bu cihaz Güvenilir Platform Modülü kullanamazsınız” diyor bir hata mesajı alırsanız ne yapılması gerektiğini biliyorum. Burada açık olmak istiyorum bir şey, bir TPM olmadan BitLocker kullanarak gerçek bir güvenlik kaybı olduğunu, sadece şifreleme anahtarı yerine TPM destekli çip üzerinde depolanan bir USB sürücüsünde saklanmalıdır. Yani bu kadar, bu süreç ama yine de, bu hata ile ilgili aklınızda herhangi bir soru varsa veya windows sisteminde BitLocker etkinleştirme varsa, yorum bölümünde bize sorabilirsiniz.

İlGİlİ KONULAR:BU ALET GÜVENİlİlMİş Bİr PLATFORM MODÜLÜ KULLANAMAZ HATASINI DÜZELTİn BU CIHAZ WINDOWSTRUSTED MODÜLÜ PLATFORM HATASINDA GÜVENİlİlMİş Bİr PLATFORM MODULETPM KULLANAMAZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *