İnternet ve Web Arasındaki Fark

İnternet kullanıyor musunuz? Web’i kullanıyor musun? Şimdi bazı insanlar iki kez aynı soruyu sormak için ihtiyaç olduğunu düşünüyor olabilir, internet ve web aynı? Gerçekten internet ve web arasında bir fark var mı? Hepinizin aynı cevaplara sahip olacağını sanmıyorum. Ve eğer öyle değilse, o zaman internet ve web arasındaki fark nedir? Bu yüzden onların giriş ile başlayalım ….

İnternet Nedir

Ancak, hepimiz uzun bir süre için internet kullanıyoruz ve hepimiz bu konuda biliyorum, çünkü çok komik, ama internet ve web arasındaki farkı anlamak için, bir kez daha önemli olan Internet, bildirin.

İnternet, dünya çapındaki cihazları bağlamak için Internet protokol paketini (TCP/IP) kullanan küresel bir ağ sistemidir. Yerel ölçeklerden küresel ölçeklere kadar özel, genel, akademik, iş ve devlet ağları gibi her türlü ağın bağlı olduğu bir ağ ağıdır. İki aygıt Internet üzerinden bağlandığında, metin, grafik, ses, video ve diğer veriler gibi her türlü bilgiyi gönderip alabilirler. Internet, World Wide Web (WWW), elektronik posta, telefon ve dosya paylaşımı gibi çok çeşitli hizmetler ve bilgi kaynakları içerir.

Çoğu zaman insanların kafalarında bir soru var kim internet sahibi, kim yarattı? Yani cevap, hiç kimse internet sahibi, herkes için açılır küresel bir ağ sistemidir. İnternetin keşfi 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti tarafından bilgisayar ağları ile güçlü, hataya dayanıklı iletişim oluşturmak için yapıldı.

Web Nedir

World Wide Web adıyla bildiğimiz Web, fotoğraf, video, belge vb. her türlü internet bilgisinin veya kaynağının verildiği ve bunlara erişmek için internet üzerinden çalıştırabileceğiniz bir URL’nin belirlendiği küresel bir bilgi sistemidir. Web, veri aktarmak için internet üzerinden konuşulan dillerden yalnızca biri olan HTTP protokol dilini kullanır.

Tim Berners-Lee 1989 yılında World Wide Web’i icat eden kişi İngiliz bilim adamıydı. 1990 yılında, Tim Berners-Lee ilk web tarayıcısını yazdı. Tim Berners-Lee sunucuya “https” adını verdi ve ilk istemciye “WWW” adını verdi. Daha sonra 1991 yılında, World Wide Web dünya çapında kullanılabilir hale gelmiştir. Şu anda, dünya çapında web üzerinde 1,5 milyardan fazla web sitesi vardır ve bunlardan, sadece az 200 milyon web siteleri veya web sayfaları aktif olarak çalışıyoruz

Internet ve Web arasındaki fark

Hem internet hem de web hakkında okuyarak, bu iki aynı olmadığını anlamış olabilirsiniz. Web ve internet birbirine bağlı olmasına rağmen, ama bu ikisi farklıdır. Internet, Internet üzerinden erişilen bilgilerin bir veritabanı iken, küresel bir ağ sistemidir. İnternet kitap dolu bir çanta gibi ve web içinde sadece bir kitap. Internet’te web dışında, uygulamalar, vb gibi web olmadan erişilebilir birçok şey vardır. Ama ne olursa olsun web üzerinde kullanılabilir internet olmadan erişilemez. Web Internet ayrılmaz bir parçası ama bir ihtiyaç değil, Internet olmadan web büyük bir ihtiyaç ise, web hiçbir şey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *