Linux’ta tty nedir ve nasıl çalışır?

Linux bir açık kaynak işletim sistemidir (OS). Burada açık kaynak, Linux’un kaynak kodunu bize göre değiştirebileceğimiz anlamına gelir. Linux işletim sistemi bir dosya sistemindeki her şeyi gösterir, hatta iliştirdiğimiz donanım aygıtlarını ve kullandığımız terminal de Linux’ta bir dosya olarak görünür. Ve bir dosya olarak gösterilen terminal ile ilgili bilgileri görmek için, bir komut da, tty olarak adlandırılan ayarlanmıştır. tty komutu temelolarak standart girişle ilişkili terminalin dosya adını yazdırır.

SSS İlgili tty komutu :

Linux’ta tty nedir?

Komut satırında tty7 nedir?

TTy komutu nasıl çalışır?

TTY’nin sadece çıkış durumu nasıl yapılır?

Yani bu bazı en sık sorulan sorular, ve burada cevap …

Linux’ta tty nedir?

TTY aslında mitolojik teknoloji tabanlı bir isimdir, erken yaştaki bilgisayarlara aittir, o zamanlar bilgisayarların teletypewriters’ları terminal olarak vardır, böylece basılı programların çıktısını görebilirsiniz.

Linux’ta, tty oturum açtığınız fiziksel terminaldir. Çoğu durumda, tty7 pencere yöneticinizin çalıştığı ve oturum açacağınız yerdir. Terminalle ilgili bilgilerinizi görüntüler. Bu komut, girilen sistemin verilerine giderek ve sistem tarafından üretilen çıktıyı görüntüleyerek sistemle etkileşim kurmanızı sağlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi, tty komutu temelde standart girişe bağlı terminalin dosya adını yazdırır ve aşağıdaki sözdizimidir:

tty [OPTION]…

Ve burada nasıl aracın adam sayfası açıklar:

Standart girişe bağlı terminalin dosya adını yazdırın.

TTy komutu nasıl çalışır?

tty komutunu kullanmak çok kolay, uzun bir şey yazmak zorunda değilsiniz, sadece “tty” yazın ve komutu çalıştırın, standart girişe bağlı terminalin dosya adını yazdıracaktır. Terminali bulmak için “who” veya “w” komutunu da kullanabilirsiniz. Linux dışında, bu komut Solaris, FreeBSD ve diğer Unixish işletim sistemlerinde de mevcuttur.

Örnek: Komutu yazdım

Tty

Bana Linux sistemimde aşağıdaki çıktıyı gösterdi:

/dev/pts/0

Not: – Bir terminaliçinde çalışmıyorsa, komut “tty değil” gibi bir ileti üretir.

Komut Satırında tty7 nedir

Bu en çok sorulan soru, Linux kullanıcılarının çoğu bu soru var ki ne zaman kim komutu yazdı, onların kullanıcı adı ve tarih görmek, ve tty7. Ama TTY7’nin ne olduğunu bilmiyorlar. Ben bu makalede daha önce bu konuda söz olmasına rağmen, ama bir kez daha, düzgün ve kolay kelimelerle, bunu anlayalım.

Hepimizin bildiği gibi Linux birçok kullanıcı aynı anda farklı terminallerde çalışmak için izin veren bir çok kullanıcılı bir sistemdir. Genellikle, bir Linux işletim sistemi üzerinde yedi terminal (şimdiye kadar üzerinde çalışıyoruz biri de dahil olmak üzere) vardır ve farklı işler yürütmek için farklı kullanıcılar olarak oturum açabilirsiniz.

Herkes üzerinde aynı anda çalışabiliriz, bu yüzden hangi sanal terminal üzerinde çalışıyoruz, en üstteki tty’den bu konuda bilgi alabiliriz. 1’den 7’ye kadar herhangi bir sayı tty’nin yanına yazılabilir, bu sayı bize şu anda hangi terminal üzerinde çalıştığımızı gösterir. Ve tty7’yi çoğu zaman görmemizin nedeni, tty7’nin genellikle giriş yaptığımız fiziksel terminal olmasıdır. Ve çoğu zaman, tty7 bizim pencere yöneticisi çalışır.

Farklı tty(terminal) arasında gezinmek için nasıl

Bu yüzden terminali değiştirmek kolaydır, aşağıdaki komutu kullanarak tüm 7 terminalleri arasında gezinebilirsiniz.

Ctrl + Alt + Fn (1 – 7) tuşu

Tty1’e gitmek istiyorsanız ctrl + alt + F1 tuşuna basabilirsiniz ve tty 2 ctrl + alt + F2 için, tty3 ctrl + alt + F3 için ve böylece sadece fonksiyon tuşunu değiştirerek terminalin geri kalanına gidebilirsiniz.

Seçenekler

Hiçbir çıkış oluşturmak için tty komutunu susturan bir komut satırı seçeneği -s vardır. Sadece çıkış durumu döndürülür. Başka seçenekler de var…

tty -s

Ancak, bir çıkış değeri üretmek yok:

Standart giriş bir terminalise 0

Standart giriş terminal değilse 1

2 yanlış bağımsız değişkenler verilirse

3 yazma hatası oluşursa

Yani bu Linux’ta tty komutu hakkında her şey. Umarım, tüm sorularınızın cevapları var, hala, Linux’ta tty hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, yorum bölümünde bize sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *