Windows, Mac veya Linux’ta Hosts Dosyasını Nasıl Edinilir?

HOSTS dosyaları DNS önce ana bilgisayar adlarını çözmek için kullanılmıştır. ARPANET’ten beri kullanılmaktadırlar. Microsoft, windows ağ larında ev sahiplerinin dosyalarını canlı tuttu, bu yüzden Windows, macOS veya Linux’ta kullanılan çok az varyasyon vardır. Sözdizimi çoğunlukla tüm platformlarda aynıdır. Bugün bu makalede, windows, mac veya Linux, genellikle yapmaya çalışıyoruz ama nasıl kullanılacağını veya hosts dosyasını nasıl kullanılacağını bilmeden önce, önce hosts dosyası nın ne olduğunu bildirin, Windows, Mac veya Linux üzerinde Hosts Dosyanızı nasıl düzenleyen öğreneceksiniz.


Hosts Dosyası Nedir
Internet’i kullanarak bilgisayarınızda herhangi bir web sitesini açmak istediğinizde, www.talkwidtech.com gibi alan adı olarak da bilinen web sitesinin URL’sini veya adresini yazarsınız.

Tarayıcıya herhangi bir etki alanı adı yazdığınızda, etki alanı adı ile iletişim kurmak yerine 192.168.1.1 gibi onun için ayarlanan IP adresini arar. Bu nedenle, alan adını her yazdığınızda, önce IP adresine dönüşür ve daha sonra internette açılır.

Etki alanı adını (ana bilgisayar adları) IP adresine dönüştürme işlemine Alan Adı Çözümü denir. DNS gelişmiş ve en çok kullanılan yol olmasına rağmen, etki alanı adı (DNS) kullanılmaz ve bu “HOSTS Dosya” olduğu etki alanı adını çözmek için başka bir yolu da vardır.

TCP / IP ile iletişim sağlayan hemen hemen tüm işletim sistemleri ana bilgisayar dosyasını tutar. Bu dosya, etki alanı adları ve IP adresleri arasında eşlemeler oluşturmak için kullanılır. HOSTS dosyası, IP adresi ve etki alanı adının girişini kaydeden bir metin dosyasıdır. Bu dosyada, önce IP adresi ve sonra bir boşluktan sonra etki alanı adı aynı satırda gelir. Bir çok giriş bir ana bilgisayar dosyasında yapılabilir.

Windows, Mac veya Linux’ta Hosts Dosyasını Nasıl Edinilir?Windows’da Hosts Dosyasını Nasıl Edinilir?Yani windows 7 & windows vista için ilk ve windows 8, 8.1 ve 10 için ikinci windows’da ana bilgisayar dosyasını yeniden iki farklı yolu vardır. Windows 7’de ana bilgisayar dosyalarını edin Windows 7 veya windows vista PC’nizi açın ve Başlat düğmesine basın.Şimdi çalıştır komutunu açın ve aşağıdaki komutu yazınnot defteri c:windowssystem32driversetchosts Bilgisayarınızdaki ana bilgisayar dosyasını açar.Şimdi dosyada gerekli değişiklikleri yapın ve ardından “Dosya” seçeneğini belirleyin ve dosyayı kaydedin.Windows 8, 8.1 ve 10’da HOSTS dosyalarını edin Windows 8, 8.1 ve 10 bilgisayarınızı açın ve klavyenizdeki windows düğmesine basın.Şimdi arama çubuğunda Not Defteri yazın.Arama sonuçlarında “Not Defteri”ni aldıktan sonra, doğrudan açmak yerine, Not Defteri’ni sağ tıklatın ve yönetici olarak Çalıştır’ı seçin.Şimdi izin isteyecektir, bu nedenle Not Defteri’nin yönetici olarak çalışmasına izin verin.Bundan sonra Notepad’den aşağıdaki dosyayı açın:c:WindowsSystem32Driversetchosts Ana bilgisayar dosyasını açar, şimdi yapmak istediğiniz değişiklikleri yapar ve sonra dosyayı kaydeder.MACOS’ta HOSTS dosyalarını edinmacOS PC’nizi açın ve bir Finder pencerenizi açın.Şimdi kenar çubuğundan Uygulamalar seçeneğini seçin ve ardından Yardımcı Programlar’a çift tıklayın.Terminal penceresini açacak terminale çift tıklayın.Terminal penceresinde aşağıdaki komutu yazın…sudo nano /private/etc/hosts ve sonra dönüş vurmak. Bundan sonra, yönetici parolanızı isteyecektir, bu yüzden parolayı girin ve sonra return tuşuna basın.Şimdi Nano metin editörün. Yeni bir aygıt veya etki alanı eklemek istiyorsanız, imleci ok tuşlarını kullanarak hareket ettirin ve penceredeki metinden sonra yazın ve bundan sonra dosyayı kaydetmek için denetim ve O tuşlarını basılı tutun, ardından denetim ve X’i kullanarak Linux’ta HOSTS dosyalarını edinLinux sisteminizi açın ve terminali açın.Şimdi ana bilgisayar dosyasını açmak için nano komut satırı metin düzenleyicisini kullanın,sudo nano /etc/hosts Şimdi Linux kullanıcınızın şifrenizi isteyecektir, bu yüzden şifrenizi girin.Eğer herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu yapın. Sonra dosyayı kaydetmek için denetim ve O tuşlarını tutun, sonra kontrol ve X çıkmak için.Ayrıca Oku: Ne I Love You Virüs & Nasıl Yayıldı Böylece Windows, Mac veya Linux’ta ana bilgisayar dosyalarını bu şekilde edinebilirsiniz. Umarım, şimdi tüm süreci anlamış olabilir ama yine de, Windows, Mac veya Linux sisteminde hosts dosyasını nasıl düzenleyebilir ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bize yorum bölümünde sorabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *